top of page

Kaj plačate na položnici za električno energijo?

Cena električne energije, omrežnina, prispevki in trošarina – kaj pomenijo te postavke in kako so izračunane? Odgovarjamo v preprostem vodiču.

Kaj plačate na položnici za električno energijo?

Mesečni račun za elektriko je sestavljen iz cene električne energije, omrežnine, prispevkov, ki jih določi država, in trošarine. V pogovorih z odjemalci ugotavljamo, da največ zmede povzroči razlikovanje med ceno elektrike in omrežnino.

Prav zato smo pripravili preprost vodič, ki vam bo v treh minutah pomagal navigirati po postavkah, s tem pa tudi nadzorovati svoje stroške.


Kazalo:

 

01 Dejanska cena elektrike

To je osnovna postavka na položnici, ki predstavlja strošek električne energije, ki jo dejansko porabite. Cena na kilovatno uro (kWh) je določena s strani vašega dobavitelja električne energije (BISOL Energija, Gen-i, ECE, E3, Elektro Energija, Energija Plus, Petrol, itd.), od katerega prejmete mesečni račun.

Izberete lahko klasični paket z zagotovljeno ceno v večji (VT), manjši (MT) oziroma enotni tarifi (ET) ali pa dinamične urne cene elektrike, ki omogočajo prihranke s prilagajanjem porabe (te poleg klasičnih paketov na slovenskem trgu ponuja BISOL Energija).

Od novembra do konca februarja 2025 je cena elektrike za gospodinjstva 100% določena z vladno uredbo (ne 90% kot pred tem). Cena je bila z isto uredbo znižana iz 98 na 77 evrov na MWh (0,077 evra na kWh) brez DDV.

02 Omrežnina

Omrežnina pokriva prenos in distribucijo električne energije do vašega prevzemno-predajnega mesta ter stroške zagotavljanja zanesljivega delovanja omrežja.

Regulirana je s strani Agencije za energijo, namenjena pa je izvajanju storitev elektroopraterjev oz. elektrodistribucijskih podjetij: Elektro Ljubljana, Elektro Primorska, Elektro Gorenjska, Elektro Maribor in Elektro Celje.

Ta postavka zagotavlja, da električna energija nemoteno priteka v vaš dom. To si najlažje predstavljamo tudi tako, da se v primeru težav z električnim omrežjem, električno napeljavo ali števci obrnemo na lokalni elektro – delovanje tega pokriva strošek omrežnine.

Vaš izbrani dobavitelj električne energije prejme izračun vašega stroška omrežnine in ga samo vključi na položnico.

Strošek omrežnine je enak ne glede na dobavitelja električne energije, ki ga izberete, saj ga določi elektrooperater.

Nova metodologija izračuna

Agencija za energijo je s 1. novembrom 2024 prenovila metodologijo obračunavanja omrežnine in tarifnega sistema.  Leto je razdeljeno na višjo in nižjo sezono, dan pa na časovne bloke od 1 do 5 glede na obremenjenost omrežja. V časovnem bloku 1, ki se pojavi na delovni dan v višji sezoni, je uporaba omrežja najdražja – v časovnem bloku 5, ki se pojavi le na dela prost dan v nižji sezoni, pa najcenejša.

Vsak časovni blok ima svojo 1) tarifno postavko za energijo (EUR/kWh) in 2) tarifno postavko za obračunsko moč (EUR/kW/mesec). Tarife, ki so enake za vsa gospodinjstva in male poslovne odjemalce (s priključno močjo enako ali manjšo od 43 kW), na položnici najdete pod postavko "omrežnina", specifično pod ceno posameznega časovnega bloka.



Omrežnina je sestavljena iz dveh delov:

1) Omrežnina za električno energije

Omrežnina za preneseno električno energijo je zmnožek tarifne postavke za energijo in prevzete električne energije v kWh.

2) Omrežnina za moč

Omrežnina za moč je zmnožek tarifne postavke za moč in vaše obračunske moči v kW.

Dogovorjeno obračunsko moč vam je za posamezni časovni blok določil elektrooperater glede na porabo omrežja v 12 mesecih pred določitvijo obračunske moči – kot povprečje treh konic posameznega časovnega bloka v obdobju zadnje višje sezone.

Če v prehodnem dvoletnem obdobju dogovorjene obračunske moči ne spreminjate, se vam presežna moč ne zaračuna, na računu pa prejmete informativni izračun.

Na to postavko v tekočem obdobju ne morete vplivati, lahko pa vplivate na izračun dogovorjene obračunske moči v novem obdobju, tako da se izogibate večji porabi v visokih časovnih blokih.

Več informacij o metodologiji izračuna najdete na spletni stran Agencije za energijo uro.si

 

Zdaj lahko omrežninske časovne bloke in dinamične cene elektrike spremljate enem grafu:

Graf cene elektrike in omrežnine

03 Prispevki

Prispevke za dobavo električne energije določa Vlada Republike Slovenije, izračunani pa so na podlagi obračunske moči priključka in porabe električne energije v kilovatnih urah.

  • Prispevek OVE + SPTE: Namenjen je spodbujanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, kot so sončna in vetrna energija. Obračuna se na obračunsko moč v kilovatih.

  • Prispevek za energetsko učinkovitost (URE): Namenjen je povečevanju energetske učinkovitosti. Obračuna se za vsako porabljeno kilovatno uro električne energije.

  • Prispevek za delovanje operaterja trga: Operater trga je Borzen, d. o. o.


04 Trošarina

Trošarina je davek, ki ga plačujemo na porabo določenih energentov, vključno z električno energijo. Obračuna se za vsako porabljeno kilovatno uro električne energije v večji (VT), manjši (MT) oziroma enotni tarifi (ET).

Delež, ki ga vsaka posamezna postavka predstavlja na računu za električno energijo, se razlikuje glede na vašo porabo. Prispevki in trošarina proporcionalno zajemata manjši del položnice.


Drugi stroški?

Zgornjim štirim postavkam ponudniki električne energije dodajo še naročnino, ki jo lahko imenujejo tudi mesečno nadomestilo ali strošek upravljanja merilnega mesta. Navadno znaša nekaj evrov. Na neto seštevek zgornjih postavk se na vsakem računu zaračuna še 22-odstotni davek na dodano vrednost (DDV).

 

Prihrani z dinamičnimi cenami elektrike

bottom of page