top of page

Spremljajte omrežninske časovne bloke: Kaj se splača v praksi?

Grafu cen elektrike smo dodali omrežninske časovne bloke. Spremljajte jih v živo – kako vplivajo na stroške in kako se prilagoditi v praksi?

Graf: Cena elektrike in omrežninski časovni bloki

Zdaj lahko na grafu dinamičnih cen elektrike v živo spremljate tudi omrežninske časovne bloke – ti so osnova za obračun omrežnine po novem tarifnem sistemu, ki ga je uvedla Agencija za energijo.

Za začetek predlagamo pregled kratkega vodiča po postavkah na položnici za električno energijo. V njem razložimo, kaj je razlika med stroškom elektrike in omrežnine in čemu sta namenjeni.

V nadaljevanju pojasnimo, kako spremljati časovne bloke v živo, kako dolgoročno znižati stroške omrežnine pa tudi, kaj na vaše stroške nima vpliva:


Kazalo:

 

01 Spremljaj časovne bloke v živo

Kot dobavitelj električne energije strošek omrežnine prejmemo od elektro distribucije in ga vključimo na položnico. Ker omrežnina predstavlja pomemben del vaših mesečnih izdatkov, smo našemu grafu dinamičnih cen elektrike dodali še časovne bloke. Zdaj jih lahko spremljate sočasno, trenutni časovni blok pa je izpostavljen tudi pod grafom.

Pri novem izračunu omrežnine je leto razdeljeno na dve sezoni: višjo (od novembra do konca februarja) in nižjo (od marca do konca oktobra), vsaka sezona pa na delavnike in dela proste dneve. Glede na to so za vsak dan določeni časovni bloki, na podlagi katerih se oblikujejo tarifne postavke za izračun omrežnine.


Nov tarifni sistem obračuna omrežnine

V časovnem bloku 1 je obremenitev omrežja najvišja, zato je najdražji – pojavi se na delavnike v višji sezoni. V časovnem bloku 5 je obremenitev najnižja, zato je najcenejši – pojavi se na dela proste dneve v nižji sezoni. Zgornja grafika prikazuje vse možnosti porazdelitev časovnih blokov.


Pazljivo porabo električnih naprav priporočamo predvsem v časovnem bloku 1, ki ima znatno višjo tarifno postavko za moč. Ta blok je prisoten samo v višji sezoni, ki traja do konca februarja.

02 Katere električne naprave uporabljati v različnih časovnih blokih?

Na podlagi podatkov tarifnega semaforja Agencije za energijo smo pripravili smernice porabe v vsakem od blokov.

Pazljivo porabo priporočamo predvsem v bloku 1:

  • Priporočamo zmerno uporabo gospodinjskih naprav (pralni, pomivalni in sušilni stroj, električna pečica) ter naprav za gretje in hlajenje (bojler, klima, toplotna črpalna, IR paneli). Če je možno, to porabo premaknite v cenejši časovni blok.

  • Odsvetujemo polnjenje električnega avtomobila.


Priporočena uporaba električnih naprav

Več informacij o omrežnini najdete na spletni strani uro.si.


03 Na katere omrežninske postavke ne moreš vplivati?

Omrežnina je sestavljena iz omrežnine za preneseno energijo in omrežnine za moč – razlikovanje med tema dvema je pomembno za razumevanje vpliva na stroške.

Za praktično predstavo predlagamo, da hkrati pregledate svoj zadnji račun, postavke pa izpostavimo tudi na spodnji grafiki (ob spodnji razlagi smo dodali številko, ki označuje postavko na grafiki).


Omrežnina za energijo 

Omrežnina za energijo (1) se izračuna kot zmnožek:

  • tarifne postavke za energijo posameznega časovnega bloka, ki je enaka za vse gospodinjske in male poslovne odjemalce (3) in

  • mesečne prenesene električne energije v tem bloku (2).

V PRAKSI: Omrežnina za preneseno energijo je odvisna od celotne količine porabe, vendar se tarifne postavke v posameznih časovnih blokih le malo razlikujejo, zato prilagajanje porabe ne bo imelo večjega vpliva. Navadno predstavlja manjši del celotnega stroška omrežnine.


Omrežnina za moč 

Omrežnina za moč (4) se izračuna kot zmnožek:

  • tarifne postavke za moč posameznega časovnega bloka, ki je enaka za vse gospodinjske in male poslovne odjemalce (6) in

  • vaše dogovorjene obračunske moči (to vam je določil elektrodistributer na podlagi porabe v preteklem obdobju in največ prispeva h končnemu strošku) (5).

V PRAKSI: V tekočem obdobju na omrežnino za moč ne morete vplivati, ker ni odvisna od trenutne porabe. Bo pa trenutna poraba osnova za izračun dogovorjene obračunske moči v novem obdobju. Zato se je dobro izogibati večji porabi v dražjih časovnih blokih – predvsem bloku 1, ki ima znatno višjo tarifo (glej postavko 6 na spodnji grafiki).


Razlaga omrežninskih postavk na računu

Lastna konična obremenitev

Dobro je razumeti povezavo med obračunsko močjo in lastno konično obremenitvijo.

Lastno konično obremenitev povzročajo sočasno delujoči porabniki. Brez podrobne analize jo je možno indikativno določiti z upoštevanjem povprečnih moči sočasno delujočih električnih naprav (pralni, sušilni in pomivalni stroj, bojler, IR paneli, likalnik, grelnik vode, električna pečica, fen itd.).

Obravnava se na ravni 15-minutnega časovnega intervala, ki je podlaga za obračun omrežnine po novi metodologiji obračunavanja omrežnine Agencije za energijo. Ugotavlja se na ravni priključka na javno elektrodistribucijsko omrežje (na ravni glavnega pametnega števca).

Na podlagi tega lahko nadzorujete svojo porabo, s čimer zagotovite:

  • da ne presežete dogovorjene obračunske moči v tekočem obdobju (ta bo v prehodnem obdobju do 30. 9. 2026 sicer izračunana samo informativno) in

  • da vam bo v naslednjem 12-mesečnem obdobju določena manjša dogovorjena obračunska moč.


Sprememba dogovorjene obračunske moči

Vašo dogovorjeno moč lahko sicer spremenite v aplikaciji moj elektro, vendar pa tega v prehodnem obdobju ne priporočamo, če niste strokovnjak.

V primeru preseganja vam bi bila namreč zaračunana presežna moč (za vse, ki je ne spreminjate, bo presežna moč v prehodnem obdobju izračunana samo informativno).

Dobavitelj elektrike (npr. BISOL Energija) dogovorjene obračunske moči za vas ne more spremeniti, ker je strošek omrežnine v domeni elektro distribucije.

 

04 Kako znižaš ceno svoje električne energije?

Dejanska cena elektrike je drugi pomemben del mesečnih stroškov. Do konca februarja je cena elektrike za gospodinjstva 100% regulirana, in sicer znaša 0,077 evra na kWh brez DDV.

Tudi v tem obdobju priporočamo večjo porabo v obdobju cenejše elektrike, ki so skozi sezono podobna. Dobre navade bodo namreč ostale tudi, ko cena ne bo več regulirana, takrat pa bo paket DINAMIČNI najcenejši.

Z nekaj enostavnih prilagoditev, ki pogost sovpadajo s cenejšimi časovnimi bloki (npr. uporaba pomivalnega stroja zvečer, uporaba pralnega in sušilnega stroja ob vikendih, polnjenje električnega avtomobila ob vikendih ali ponoči), bosta lahko na en mah kontrolirali svoj strošek omrežnine in aktivno znižali strošek elektrike.

Prihrani z dinamičnimi cenami elektrike

bottom of page